قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اقتصاد کلان و بودجه » محمد حسین برخوردار:دانشگاه و صنعت با هم همراه شوند

رئیس مجمع عالی واردات در گفت و گو با خبرنگاردرآمد با اشاره به اینکه بیشتر مراودات عملیاتی و کالاهای وارداتی ما در سال های اخیر مربوط به جنوب شرقی اسیا بوده اظهار داشت: در هر حال هر گونه وارداتی  چه از لحاظ بهداشتی و مالی و کیفیتی که بخواهد به مصرف کننده ایرانی لطمه بزند نوعی خوش خدمتی به آن طرف خارجی و نادیده گرفتن منافع ملی محسوب می شود و افرادی که دست به چنین کاری می زنند تنها منافع شخصی خود را در نظر می گیرند و منافع ملی را لحاظ نمی کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه هرچند بعضی بازرگانان در درجه تراز بسیار خوبی قرار دارند در مقابل نیز برخی از این افراد در رده بسیار پایینی قرار دارند گفت: در هر صورت قطعا وارد کنندگان سودجو باید شناسایی و برخورد لازم با آنها صورت گیرد و کارت بازرگانی آنها نیز باطل شود.
برخوردار همچنین در خصوص حمایت از کالای ایرانی و فرمایش مقام معظم رهبری برای نامگذاری این سال گفت: با توجه به اینکه کالای ایرانی تعاریف مختلف خود را دارد لذا ما باید به گونه ای عمل کنیم که بتوانیم گلیم خود را از آب بیرون بکشیم و فقط به وارد نکردن کالاهایی را که توان تولید داخل دارد بسنده نکنیم.بلکه برخی دیگر از کالاها را نیز وارد کنیم تا بتوانیم با تحقیق و توسعه نسبت به تولید این نوع کالاها هم اقدام کنیم تا صنایع مان را از دست دراز کردن به سوی خارجی ها بی نیاز کنیم.
وی با تاکید بر اینکه این هدف میسر نمی شود مگر انکه دانشگاه های ما با بخش صنعت ما پیوند بخورند تصریح کرد: معمولا در این موارد دولت پیش قدم می شود و در بودجه ای که به مجلس ارائه می گردد گفته می شود که این مقدار از بودجه مثلا ۵ درصد برای تحقیق و توسعه درنظر گرفته شود. البته باید توجه داشت که بودجه اختصاص یافته به این بخش در کشور ما بسیار بسیار پایین است و باید دولت کمک کند که طی افق ۵ یا ۶ سال بصورت آهسته از این نوع مواد بی نیاز شویم.
رئیس مجمع عالی واردات به دلایل عدم مدیریت درست در بخش واردات اشاره کرد و گفت: اگرچه برخی کالاهای تولید داخلی ما از کیفیت های بسیار بسیار خوبی دارند و صادرات محورند اما متاسفانه ما طی چند دهه اخیر بر روی کیفیت برخی کالاها تمرکز و دقت لازم را به خرج ندادیم چون این صنایع عمدتا دولتی و خصولتی بوده اند و بعضا مدیران دولتی معمولا چندان به مسائل کیفیت توجه ندارند و درنتیجه به علت قیمت تمام شده بالا و کیفیت پایین کالا مردم به کالاهایی که از خارج وارد می شود روی می آورند.
وی با بیان اینکه اصولا قاچاقچی کالا و یا وارد کننده کالای بدون مصرف را وارد نمی کند گفت: واردکنندگان عمدتا کالاهایی که مورد مصرف قرار می گیرد را وارد می کنند، حال اگر این کالاها بصورت قانونی وارد شود در مبادی ورودی تحت کنترل موسسه استاندارد قرار می گیرند ولی کالاهای قاچاق به هیچ وقت کیفیتش تحت کنترل قرار نمی گیرد.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

درآمد | پایگاه تحلیلی درآمد