قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
یادداشت » زنجیره تأمینِ اقتصاد مقاومتی

 محمدرضا آذین
رهبر انقلاب طی دیداری که در شهریورماه سال ۱۳۸۹ با جمعی از کارآفرینان داشتند، برای اولین بار کلیدواژه اقتصاد مقاومتی را مطرح نمودند و با مجموع سخنرانی‌هایی که از سال ۸۹ تا به امروز داشتند، تمام افق‌ها و زوایای اقتصادی ایران را در چشم اندازهایی که در نظر گرفتند به همه مسئولین و مردم ارائه کردند تا نقش هرکسی از جامعه با نگاه به هر فعالیت یا جایگاهی که دارد مشخص شود
 
از سال ۱۳۹۵ مقام معظم رهبری با پیام نوروزی خود با عنوان “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عملرسما با شروع طرح عملیاتی که از سال ۹۴ همه را صدا زدند اتفاق افتاد
با توجه به گذشته متوجه می شویم که از سال ۸۹ تا سال ۹۴ رهبری به سیر مطالعاتی طرح اقتصاد مقاومتی پرداختند که ۵ سال بود
از سال ۹۴ تا به امروز ایران در فاز عملیاتی قرار دارد که در سال ۹۶ رهبری همواره با ثابت نگه داشتن اقتصاد مقاومتی با عنوان “اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال” شروع کردند و اولویت کشور را گام‌هایی به سمت تولید و اشتغال برداشتند.
اگر بخواهیم به معنای کلی آن پی ببریم خیلی ساده می‌توان به سخنان رهبری توجه کرد و بی‌شک از همان ابتدا معنایی جز اقتصادی که در شرایط دشواری، تهدید و دشمنی به اهداف خود برسد، نخواهد بود.
اقتصاد مقاومتی برای رسیدن به استقلال اقتصادی تعریف شده است. قطعا زمانی که ما به لحاظ اقتصادی تضعیف شده و آسیب پذیر باشیم، حریف ما به تهاجم و تحریم و حمله اقتصادی تشویق می‌شود. بنابراین اقتصاد مقاوم یعنی اقتصاد مستقل. این مساله برای کشور ما به عنوان یک کشور اسلامی حائز اهمیت است، همانگونه که در قرآن آمده کافرین نبایستی بر مسلمین تسلط پیدا کنند. کشور عربستان سعودی که در دسته کشورهای اسلامی قرار می‌گیرد، مصداق همین تسلط و وابستگی به بیگانه است که باعث شده به لحاظ فرهنگی سیاسی و اقتصادی سرسپرده غربی‌ها باشد.
موضوع مهم دیگر که در اقتصاد مقاومتی به آن پرداخته می‌شود، «تاب‌آوری» است. «تاب‌آوری» در اقتصاد  به این معنی است که این بخش در مواجهه با مشکلات تأمین مواد اولیه، افت‌وخیز قیمت‌های جهانی و مخاطرات (اعم از مخاطرات اقتصادی، زیست‌محیطی، اجتماعی و فن‌آوری)، قدرت تطبیق و انعطاف‌پذیری خود را از دست نداده و شکننده نباشد؛ یعنی هم منعطف باشد و هم بتواند مخاطرات را جذب کند، بدون آن‌که ثبات خود را از دست بدهد. از این‌رو، می‌توان اقتصاد مقاومتی را به‌صورت راهبردی تعریف کرد که به‌دنبال کاهش آسیب‌پذیری و افزایش «تاب‌آوری» است.

شاخص‌های اندازه‌گیری «تاب‌آوری» در دو گروه شاخص‌های سطح «ملی» و «منطقه‌ای» دسته‌بندی‌شده و دارای مؤلفه‌های ثبات اقتصاد کلان، کارآیی بازارهای خرد، حکم‌رانی خوب، توسعۀ اجتماعی، درستی سیاست‌های مالی، درستی سیاست‌های پولی، اثربخشی دولت، نظارت همه‌جانبه، سلامت بانکی، تنوع صادرات، استقلال صادرات، استحکام خارجی، بدهی خصوصی و ذخایر بین‌المللی خالص و میزان سرمایه‌گذاری بین‌المللی بوده که در دوره‌های معین اندازه‌گیری می‌شود.
پرسش کلیدیامروزه مطرح می‌شود و اذهان دولتمردان و صنعتگران را به خود مشغول کرده، این است که: چه موانعی وجود دارد که  چرا اقتصاد مقاومتی  با توجه با سیااست گذاری های مقام معظم رهیری در سازمان و بنگاه‌های اقتصادی، نهادینه نشده و تاب‌آوری در حد پایینی قرار دارد؟ بنابراین، لازم است دلایل ناموفق بودن تأمین‌کنندگان در ارائۀ خدمات مناسب به صنایع را به چالش کشیده است  .بد نیست  به چند نکته آن‌ اشاره‌ کنیم:

۱- قوانین و آیین‌نامه‌های دست‌وپاگیر و بعضاً متناقض که به تولید رساندن یک طرح یا ادامۀ فعالیت واحد تولیدی را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است.

۲-استفاده نکردن مناسب از امکانات فراوان و متمرکز صنوف و تولیدکنندگان مختلف کشور، به‌طوری‌که بتوان به واحدهای فعال و نمایندگی‌ها دسترسی پیدا کرد؛ که دلیل آن موجود نبودن سایت اطلاع‌رسانی است.

۳- سود بالای سپرده‌های بانکی در مقایسه با سود حاصل از فعالیت‌های تولیدی و خدماتی که باعث انتقال سرمایه‌های کشور از فعالیت‌های تولیدی و خدماتی مولد به سایر بازارها شده است.

۴-افزایش قابل ‌توجه هزینه‌های تولید به‌دلیل بالا بودن نرخ مالیات، بیمه، عوارض و سود تسهیلات بانکی و همچنین هزینه‌های سوخت و انرژی.

۵-تعطیلی یا فعالیت زیرِ ظرفیت تعداد چشمگیری از کارگاه‌ها و صنوف مختلف و بیکاری شاغلان این واحدها به‌دلیل نداشتن امکان رقابت با محصولات وارداتی یا نداشتن امکان تأمین هزینه‌های مختلف و درنتیجۀ آن، برند نشدن تولید داخل که اطمینان از مصرف تولیدات داخل را کاهش داده است.
راهکارها:
برخی از راهکارهای پیشنهادی در اجرایی‌کردن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، به شرح زیر است:
۱- راه‌اندازی بانک اطلاعات منابع و تأمین‌کنندگان کشوری .
۲-برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی برنامه‌ریزی‌شده از طرف شرکت نمایشگاهی استان؛ به‌گونه‌ای که با ایجاد ارتباط مناسب بین کارگروه خدمات سرمایه‌گذاری و رفع موانع تولید با تأمین‌کنندگان، در رفع موانع تولید و شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و در زمینۀ مشارکت فنی و اقتصادی گام برداشت و در نتیجۀ آن، «تاب‌آوری» صنایع را افزایش داد .
۳- تخصیص بخشی از درآمدهای نفتی به زیرساخت‌های اقتصادی در شهرها و روستاها.
۴- پرداخت تسهیلات مناسب بدون سود و صرفاً در قالب کارمزد، مانند عملیات پرداخت تسهیلات توسط صندوق‌های قرض‌الحسنه، به تأمین‌کنندگان اهلیت‌دار و صلاحیت‌دار و بهبود نقدینگی شرکت‌های تأمین‌کننده و تدارکاتی با امکان گشایش LC داخلی؛ به‌گونه‌ای که تأمین‌کننده نوسانات و تکانه و شوک‌های بازار را کمتر حس کند.
۵- تهیه و تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی مناسب برای تسهیل فعالیت‌ اصناف و رفع مقررات دست‌وپاگیر با مشارکت صنوف مختلف، با همکاری نمایندگانی از دستگاه‌های دولتی و مجلس شورای اسلامی و پیگیری جهت تصویب و اجرایی شدن آن‌ها.
۶- لزوم توسعۀ کارگاه‌های تولیدی و خدماتی کوچک و زودبازده که با فرهنگ عمومی و تجربی منطقه هماهنگ باشد.
۷-ترویج و نهادینه‌کردن تفکر جهادی در فعالیت اصناف و بازاریان، از طریق برنامه‌های آموزشی عمومی کارگران و متخصصان واحدها و کارگا‌ه‌های تولیدی برای تولید بدون عیب و نقص و بالا بردن صلاحیت فنی آنان با ارائۀ گواهی صلاحیت‌دار.
۸- اجرای برنامه‌های آموزشی سازمان‌یافتۀ تخصصی برای ایجاد برتری اقتصاد ایران، با الگو گرفتن ازکشورهای توسعه یافته .
 
سخن آخر

معتقدیم همۀ این حرکت‌ها باید براساس برنامه صورت گیرد و ظرفیت‌ها و منابع کشور به‌طور دقیق بررسی شود؛ چراکه ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد که ناشناخته‌اند و باید به این ظرفیت‌ها توجه‌ کرده و منابع را به تولید کالاهای باارزش و در قالب روش‌‌های کارآمد و اقتصادی تخصیص داد تا در کالاهای اساسی به بیگانگان وابسته نباشیم. خودکفایی و اقتدار اقتصادی، مستلزم توانمندی کمّی و کیفی در تولید است؛ زیرا بسنده کردن به تولیدات اندک یا نامطلوب داخلی، نمی‌تواند اقتدار ملی را به ارمغان آورد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

درآمد | پایگاه تحلیلی درآمد